Batch milking
Společnost Delaval poskytuje konvenční i robotická technologická řešení dojení pro velké farmy po celém světě.
Společnost Delaval poskytuje konvenční i robotická technologická řešení dojení pro velké farmy po celém světě. Společnost DeLaval si uvědomila problémy mléčných farem a vytvořila koncept skupinového dojení, tj. centralizovaného robotického dojení. Robotický systém dojení postavený na základě tohoto konceptu funguje již v několika zemích světa.
Zpočátku představovala technologie robotického dojení vhodné řešení pouze pro menší (rodinné) mléčné farmy. V posledním desetiletí však toto řešení, a to především kvůli problémům s pracovní sílou, zvolily i mléčné farmy s velkým počtem krav. V mnoha případech se stavěly nové stáje, které již byly speciálně navrženy pro robotickou technologii, nebo se chovatelé snažili přebudovat stávající stáj. Tento druhý případ však ne vždy skončil tím nejideálnějším výsledkem. Systém skupinového dojení VMS lze instalovat i v budově s opravdu jednoduchou konstrukcí nebo dokonce v bývalé dojírně, kde byly provedeny jen drobné stavební úpravy.
Pro vlastní dojení stačí nahnat zvířata do čekacího prostoru. Dojení začne, jakmile první zvíře vstoupí do jednoho z dojicích robotů. V prostoru čekárny není nutné od sebe jednotlivé skupiny oddělovat, protože po dojení se krávy vrátí do příslušné skupiny pomocí programovatelné branky, která je umístěna v návratové chodbě. Tímto způsobem lze snadno vyřešit i tvorbu nových skupin nebo přeskupování, a to s minimální potřebou lidské práce, protože stačí dát systému příkaz, aby např. po dalším dojení přesměroval zvířata do jiné skupiny.
Jednou z výhod systému je, že je možné zachovat tvorbu skupin podle dnů v laktaci, což je v konvenčních systémech již zavedený a dobře známý způsob řízení. Díky tomu lze i po přechodu na tento systém pokračovat v krmení pomocí směsné krmné dávky (TMR), což je jeden z nákladově nejefektivnějších způsobů krmení. Proto ve vlastním robotu dáváme zvířatům jen minimální množství krmiva, abychom je pouze přilákali a motivovali ke vstupu. To představuje prokazatelně nižší spotřebu koncentrovaného krmiva ve srovnání například s robotickým systémem s volným (neřízeným) pohybem krav, kde je k motivaci zvířat potřeba několika kilogramů koncentrovaného krmiva denně. Nicméně v systému skupinového dojení můžeme zvířatům předkládat další krmivo jako přídavek v závislosti na jejich užitkovosti.
Kromě 2-3 dojení denně se krávy ve stáji pohybují zcela volně a podle svého biologického rytmu. A proces dojení probíhá ve srovnání s klasickou dojírnou mnohem klidněji, protože v čekacím prostoru není žádná tlačenice. Zvířata vstupují do robotů dobrovolně, k čemuž jim jako motivace stačí pouze 1-2 kg koncentrovaného krmiva (jádra) denně. V závislosti na velikosti systému vyžaduje dojení 1-2 pracovníky na směnu, kteří nahánějí zvířata k dojení a vykonávají práce kolem dojicích robotů. Díky automatickému dojení není třeba školit žádné dojiče, pracovníci musí provádět pouze několik jednoduchých úkonů. Vzhledem k tomu, že dojení a většina prací kolem zvířat je soustředěna v "dojírně", je to efektivnější i z pracovního hlediska. Není nutné sledovat množství spotřebního materiálu (např. mycích roztoků) na několika místech a také ošetření zvířat lze provádět pouze na jednom místě.
Jednotka VMS V300 je velkokapacitní dojicí robot, který snadno zvládne až 180-200 dojení denně. Díky konstrukčnímu řešení technologie dojení a použití vysoce kvalitních materiálů je minimální potřeba servisu a údržby. Smlouva o preventivní údržbě DeLaval InService tyto služby zahrnuje a zajišťuje tak nepřetržitý a stabilní provoz systému. Vzhledem k tomu, že se systém skládá z několika samostatných jednotek, je servis jednodušší a nijak neomezuje možnosti dojení. Servisování jednotlivých jednotek lze provádět i během dojení. Směny dojení se tak prodlouží jen o zlomek času.
Skupinové dojení nabízí možnost kombinovat tradiční řízení farmy s výhodami robotické technologie dojení. I když se oba systémy v každodenním provozu mírně liší, krávy se musí pouze naučit používat dojící roboty. Proces přechodu je snadný, již po několika dojeních se stádo rutinně dojí.
Tomuto procesu přechodu mezi systémy výrazně napomáhá samoučící se kamerový systém V300 InSight, který automaticky rozpozná vemeno, takže není potřeba manuální příprava a trénink, proces probíhá automaticky již od prvního dojení. Kromě toho jsou v systému skupinového dojení plně k dispozici i všechny ostatní funkce dojicích robotů (index zdraví vemene, inteligentní pulzace atd.) nebo další volitelné prvky. Roboty lze vybavit jednotkou pro analýzu hladiny progesteronu v mléce HN100, která zlepšuje řízení biologických parametrů reprodukce. K dispozici je také měřič somatických buněk OCC, což je nejpřesnější automatické měřicí zařízení na trhu, které zobrazuje skutečné hodnoty počtů somatických buněk.
Spolu se systémem skupinového dojení VMS můžete udělat další krok v rozvoji své mléčné farmy. Díky jedinečným technologickým řešením společnosti DeLaval a možnostem systému V300 se tento koncept stal funkčním a vhodným pro obsluhu velkých mléčných farem. Řešení, které se snadno instaluje a je dostupné i díky relativně malým stavebním investicím, umožňuje vysokou úroveň automatizace a lepší rozhodování při řízení farmy.